logo
Vali periood
Otsi kaardilt
Menüü

Lavastus mälestustest, millest vaikitakse

Pühapäeval, 3. märtsil esietendus NUKU teatris Jostein Gaarderi samanimelisel romaanil põhinev noortelavastus „Apelsinitüdruk”, mis kombineerib romaani kolme erinevat aega ühtseks lavalooks teemadest, millest vanemad tihti ei söanda või ei oska peres lastega rääkida.

Lavastaja Sander Pukk ja dramaturg Priit Põldma tõid romaani kolm erinevat ajaperioodi lavale nii, et sündmuste ajaliselt ebakronoloogiline järjestus ja erinevas vanuses tegelaste pidev vaheldumine moodustavad liigutava lavaloo armastusest ja igatsusest, perekonnast ja üksildusest, ajast ja igavikust. 

Norra laste- ja noortekirjaniku Jostein Gaarderi 2003. aastal kirjutatud noorteromaani „Apelsinitüdruk” keskmes on viieteistaastane Georg (Mart Müürisepp), kelle elus paistab olevat kõik tavaline kuni hetkeni, mil ta saab kirja minevikust, oma isalt (Taavi Tõnisson), kellest poisil pole ainsatki mälestust. Kirjas jutustab isa loo salapärasest Apelsinitüdrukust (Kaisa Selde) ja esitab küsimuse, mis noormehe elu põhjalikult sassi lööb. Georg seisab silmitsi suhete ja mälestustega, millest tavaliselt ei räägita, kuid nüüd peavad vastuseid leidma nii Georg, ta ema (Liivika Hanstin) kui ka kasuisa (Mihkel Tikerpalu).

Esietenduse järel ütles NUKU teatri kunstiline juht Mirko Rajas, et „Apelsinitüdruk” kinnistab teatri fookust noortele vaatajale. „Lavastus on sobilik alates 12. eluaastast, see on vanusegrupp, kelle suhe teatrikunstiga on lastelavastuste east välja kasvanud, kuid keda ainult täiskasvanutele mõeldud lavastused alati ei kõneta,“ ütles Rajas. „Seepärast on Sander Puki ja terve trupi oskus noori kõnetavat materjali lavale tuua meie jaoks erilise tähendusega.”

„Apelsinitüdruk” on Sander Puki jaoks kümnes lavastus koos kunstnik Annika Lindemanniga, NUKU mängukavas on neilt samale vanuserühmale ka Mark Haddoni „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal” (esietendus 2015).

Koos lavastusega ilmus müügile ka Jostein Gaarderi „Apelsinitüdruku” eestikeelne kordustrükk kirjastuselt Koolibri, raamatut on tänaseks tõlgitud enam kui 40 keelde. „Olulisim, mille sain oma lapsepõlvest kaasa, oli vabadus küsida küsimusi,” ütles Gaarder ERR kultuuriportaalis ilmunud intervjuus. „Kui ma olin umbes 10aastane, kogesin elus olemise tunnet ühtäkki täiesti uut moodi. Tajuda, et ma elan, tähendab tajuda ka seda, et ühel päeval mind enam ei ole.”

Autor Jostein Gaarder, tõlkija Karel Zova, dramatiseerijad Sander Pukk ja Priit Põldma, lavastaja Sander Pukk, kunstnik Annika Lindemann, helilooja Urmas Lattikas, helikujundaja Mikk Mengel, valguskunstnik Priidu Adlas, videokunstnikud Lauri Urb ja Heleliis Hõim. Mängivad Kaisa Selde, Liivika Hanstin, Mart Müürisepp, Mihkel Tikerpalu ja Taavi Tõnisson.

NUKU teater on teater noorele vaatajatele, mis pakub lavastusi väikelastest noorukiteni, aga ka täiskasvanud publikule. Teatri juurde kuuluvad nukuteatrikunsti muuseum ning rahvusvaheline nuku- ja visuaalteatrifestival NuQ Treff. 
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti